Okolje in prostor
PROSTORSKO NAČRTOVANJE
Vse aktivnosti človeka in narave se odvijajo v prostoru. Prostorsko načrtovanje je zato odgovorno in temeljno delovno področje , saj v veliki meri vpliva na ljudi oziroma opravljanje njihovih dejavnosti.
Po Zakonu o prostorskem načrtovanju so lokalne skupnosti pristojne za:
- določanje ciljev in izhodišč prostorskega razvoja občine,
- določanje rabe prostora in pogojev za umeščanje posegov v prostor in
- načrtovanje prostorskih ureditev lokalnega pomena.
Stranke v sprejemni pisarni na sedežu Skupne občinske uprave občin v Spodnjem Podravju, pa tudi na matični občini, podajajo:
- pobude za pripravo občinskega prostorskega načrta (to so pobude za spremembo namenske rabe prostora – na primer pobuda za spremembo iz kmetijskega zemljišča v stavbno zemljišče),
- pobude za pripravo občinskega podrobnega prostorskega načrta,
- vloge za potrdilo o namenski rabi zemljišča,
- vloge za izdajo lokacijske informacije,
- vloge za potrdilo o pogojih za parcelacijo.
OBČINSKI PROSTORSKI NAČRT
Občinski prostorski načrt (v nadaljevanju OPN) je temeljni prostorski akt lokalne skupnosti, ki je sestavljen iz strateškega dela (občina ga lahko sprejme tudi samostojno) in izvedbenega dela. Občina z OPN-jem, ob upoštevanju usmeritev iz državnih prostorskih aktov, razvojnih potreb občine in varstvenih zahtev, določi cilje in izhodišča prostorskega razvoja občine, načrtuje prostorske ureditve lokalnega pomena ter določi pogoje umeščanja objektov v prostor.
Postopki sprememb in dopolnitev občinskega prostorskega načrta ne tečejo vsako leto. Postopki so tudi precej dolgotrajni (leto dni ali več). Potek postopka je predpisan v Zakonu o prostorskem načrtovanju, v členih od 46 do 52. Postopek se zaključi z odlokom, ki ga občina objavi v uradnem glasilu.
Pri pripravi OPN oziroma njegovih sprememb in dopolnitev je potrebno upoštevati Pravilnik o vsebini, obliki in načinu priprave občinskega prostorskega načrta ter pogojih za določitev območij sanacij razpršene gradnje in območij za razvoj in širitev naselij (Uradni list RS, št. 99/07).
Kontakt: Peter CAFUTA, telefon: 02 748 29 91, peter.cafuta@ptuj.si
OBČINSKI PODROBNI PROSTORSKI NAČRT
K pripravi občinskega podrobnega prostorskega načrta (v nadaljevanju OPPN) se pristopi, ko so za območje, kjer je OPPN zahtevan, znane investicijske namere in financerji priprave. Pobudo za pripravo OPPN poda investitor.
Postopek priprave in sprejema OPPN (oziroma sprememb in dopolnitev OPPN) je predpisan v zakonu o prostorskem načrtovanju v členih od 57 do 61.
Pri pripravi OPPN oziroma njegovih sprememb in dopolnitev je potrebno upoštevati Pravilnik o vsebini, obliki in načinu priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta (Uradni list RS, št. 99/07).
Kontaktna oseba: Kostja KOLARIČ, telefon: 02 748 29 94, kostja.kolaric@ptuj.si
POTRDILA
Skupna občinska uprava občin v Spodnjem Podravju po pooblastilu občin ustanoviteljic pripravlja potrdila s področja urejanja prostora, predvsem potrdilo o namenski rabi zemljišča, ki je potrebno pri vsakem prometu z nepremičninami, odobritvi kredita in podobnem, ter potrdilo o pogojih za parcelacijo, ki ga potrebujejo izvajalci parcelacije.
Bistvene vsebine obeh potrdil so:
- opredelitev namenske rabe prostora na navedenem zemljišču,
- podatki o prostorskih aktih, ki urejajo posege na obravnavanem zemljišču,
- morebitni prostorski ukrepi,
- vplivni prostorski akti v pripravi ali spreminjanju,
- izsek iz kartografske dokumentacije prostorskega akta.
Potrdila se pripravijo na podlagi pisne vloge, ki jo lahko vlagatelji pošljejo ali oddajo na sedežu Skupne občinske uprave občin v Spodnjem Podravju ali na sedežu matične občine.
Kontaktna oseba: Barbara FRANGEŽ ŽINKO, telefon: 02 748 29 24, barbara.frangez@ptuj.si